Jdi na obsah Jdi na menu
 


Naruto

8. 6. 2008


Naruto je manga nadaného mladého mangaky Masashiho Kishimota, a je to bez přehánění nový hit akčních mang/anime. Naruto je story o ninjech (shinobi) a přesto, že by to nikdo u takovéhleho druhu mangy/anime asi neočekával, je Naruto zatraceně emocionálně propracovaný počin. Postavy mají jeden k druhému velmi hluboké vztahy a obětovat svůj život za toho druhého je v Narutovy celkem běžný pojem. Mimoto jsou některé postavy opodstatněné i velice tragickou minulostí a složitým charakterem. Každá z postav má vlastní příběh a důvody pro to, co koná.

Příběh se točí okolo 12-ti letého chlapce z vesnice Konoha - Naruta Uzumakiho, který ve svém těle nosí zakletého démona od dne, když se narodil. Naruto vyrůstal bez rodičů a tak vyrůstal trochu nespoutaně. Lidé ve vesnici ho nemají rádi, zvláště proto, že provokuje a škodí kudy chodí (o kletbě kyuubi (liščí démon), která byla na Naruta uvalena aniž by mohl cokoliv namítnout proti a o níž si lidé ve vesnici jenom šeptají, ani nemluvě). Ve skutečnosti jsou tyto Narutovy výstřelky pouze projevem urputného poutání pozornosti na svojí osobu. Naruto je totiž velmi osamělý a tak se snaží, aby si ho alespoň někdo (třeba i ve zlém) všiml. Naruto chodí do přípravné školy na ninji (Akademie), ovšem s výukou se to má asi tak, jako s jeho kázní. Jeho třídní učitel Iruka s ním má sice plné ruce práce, ale ve skrze má Naruta rád - připomíná mu totiž jeho samotného. Když nastanou postupové zkoušky na získání hodnosti ninjů, Naruto to zkazí a jako jediný neprojde ročníkem. Tehdy na radu jednoho z učitelů - Mizukiho-sensei (který ovšem nemá zrovna nejlepší úmysly) ukradne velký svitek s tajnými technikami ninjů (jutsu). Najde ho Iruka-sensei a když si uvědomí, že Naruto byl jenom využit a opravdu nevěděl o co se jedná, když ukradl onen svitek, riskuje pro něj vlastní život, aby ho zachránil před Mizukim. A právě tady Naruto prvně použije jutsu, které stačil odkoukat z onoho svitku - Kage Bushin no Jutsu (Technika stínových dvojníků). Iruka-sensei nakonec uzná, že Naruto tímto vlastně  složil zkoušky na ninju - a tak se Narutův sen o přijetí na vědomí celou vesnicí začíná pomalu naplňovat....

Nový shinobi jsou tříděni do týmů, které plní rozličné úkoly, podle hodnosti. Naruto a jemu podobní jsou Geninové, čili dostávají lehčí mise. Naruto se dostane do týmu povahově velmi nevyrovnaného, jak se však později ukáže, v nouzi perfektně sehraného. V každém týmu jsou tři Geninové - k Narutovy byl přidělen zamlklý samotář Sasuke Uchiha, který pochází ze zaniklého (vyvražděného) klanu Uchiha a Sakura Haruno, jenž je až po uši do Sasukeho zamilované - ovšem Naruta nesnáší. Což je ovšem problém, protože se Narutovy právě "Sakura-chan" líbí. A hned je tu zápletka jak z románu. Týmu číslo 7 byl přidělen ještě jeden "člen" - učitel Hatake Kakashi, který skrývá nejedno tajemství a který bude mít co dělat, s nevyvážeností týmu 7. Sasukeho totiž nezajímá nic jiného, než získání síly, aby mohl pomstít vyvraždění své rodiny a ostatní pokládá za "přítěž" na své cestě. Naruto se snaží excelovat jako ninja a tak je zásadně hyperaktivní a prohlašuje, že se jednou stane dalším Hokagem (nejvyšší postavení ve vesnici Konoha). Sakura se navenek chová jako velice vychovaná dívka, uvnitř je ale úplně jiná (ne nadarmo si dost na slovo přijde její "vnitřní hlas") a mimoto je jenom samé "Sasuke-kun" sem "Sasuke-kun" tam. A takovýhle tým se vydává na misi, která má být jednoduchá, ovšem ukáže se jako velmi složitá a změní život všem....

Manga Naruto v současné době stále vychází v Shounen Jumpu a konec ještě zdaleka není v dohledu. Příběh se od první ságy změnil, a postavy prošli velkým vývojem, a celá story začíná potemňovat (momentálně začala v manze už jakási "druhá řada" Naruta). Jak manga, tak anime (jsou téměř totožné) obsahuje velké množství postav a zápletek, perfektních bojů, akce i emocí a smutných situací. Právě díky propracovanosti postav a emocím je Naruto zatraceně oblíbený nejenom u chlapeckého, ale i u dívčího publika. Rozhodně si troufám tvrdit, že manga i anime Naruto má na shounen seriál velice vyrovnaný fandom složený z osob obou pohlaví.

Co se týče anime, to stále ještě běží a bude běžet, dokud bude vycházet manga. Animace je velmi kvalitní, jako u většiny novějších anime, zvláště útoky/jutsu jsou krásně propracované (např.: ransengan a chidori) (mimoto dokáží být i jednoduché jutsu velice účiné - krátká vzpomínka na Narutovo Sexy no Jutsu ^^). Hudba je pěkná, na úrovni. Některé openingy a endingy sice za moc nestojí, jiné jsou však perfektní - ale záleží na vkusu. Uvnitř seriálu je hudba podle mě perfektní. Skvěle podbarvuje děj a má v sobě náboj. Jako příklad uvedu BGM "Sadness and Sorrow", která hraje v těch nejsmutnějších okamžicích a nemnohé už dohnala k slzám (opět krátká vzpomínka - na díly 16 a 19 ;~;). Co se dabingu týče, opět nemám žádné námitky, Naruto patří ke skvěle dabovaným anime. Populární Junko Takeuchi v roli Naruta je ukázkovým příkladem (Gon z Hunter X Hunter) a dále se představí další hvězdy jako Kazuhiko Inou v roli Kakashiho (Yuki Eiri z Gravitation), Paku Romi jako Temari (Ken Ichijouji z Digimon Adventure 02), Mayumi Asano jako Haku (Hisoka Kurosaki z Yami no Matsuei), Masako Katsuki jako Tsunade (Michiru Kaiou ze Sailor Moon), Seki Toshihiko jako Iruka-sensei (Duo Maxwell z Gundam Wing), nebo Ryoka Yuzuki jako Ino Yamanaka (Arashi Kishuu z X-TV).

Pokud chcete slyšet nakonec nějaký můj osobní verdikt, tak já doporučuji Naruta prostě všem. Myslím,  že případní diváci/čtenáři si na něm sami najdou, to, co se jim líbí. Naruto se stal hitem i v Americe a ani nemusel být vysílaný v am.televizích - a tu už něco říká. Takže - hledáte nějaké dobré ninja anime? Právě jste ho našli!

Autor: Yanny Fuuichi

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář